Thrombózis kockázat hormonális fogamzásgátlás esetén

A kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazása esetén előforduló vérrögképződés (thrombozis) kockázata már sok éve ismert, melyről a hölgyek számára számos információ áll rendelkezésre. Jelen tájékoztató az elmúlt években született összefoglaló tanulmányok alapján született nemzetközi ajánlásokon alapul, mellyel szeretnénk hasznos információkkal ellátni Önt ezzel a kockázattal kapcsolatban. Kérjük figyelmesen olvassa át, és a tájékoztató végén található kérdésekre válaszolva érkezzen rendelésünkre, hogy ezek alapján dönthessünk közösen az előny/kockázat értékelésével a szükséges therápiáról.

Mik azok a kombinált hormonális fogamzásgátlók?

A kombinált hormonális fogamzásgátlók kétféle hormont tartalmaznak: az ösztrogént és a progesztogént. Az ösztrogén a készítmények többségében etinilösztradiol, de egyes tabletták egy másik fajta ösztrogént, úgynevezett ösztradiolt tartalmaznak. A progesztagéneknek számos fajtája van forgalomban.

Melyek a kombinált hormonális fogamzásgátlók főbb kockázatai?

A leggyakoribb mellékhatások a következők: kellemetlen érzés az emlőben, hangulatingadozás, libidócsökkenés és testsúlyváltozások. A nagy betegszámon elvégzett vizsgálatok kimutatták, hogy az emlőrák és a méhnyakrák kockázata nagyon kis mértékben nő. Jóval ritkább, de talán legfontosabb kockázat azonban a vérrögképződés (thrombózis).

Mi történhet, ha vérrög alakul ki a szervezetben?

A vérrögök először általában a lábak ereiben alakulnak ki (ez az úgynevezett mélyvénás thrombózis), de bizonyos esetekben leválhatnak az érfalról és a vérereken keresztül eljuthatnak a tüdőbe (ezt tüdőembóliának nevezzük). Vérrögök kialakulhatnak a szív ereiben vagy az agyban is (az előbbi szívrohamot, az utóbbi szélütést okoz). A vérrögök képződése ezért nagyon súlyos lehet, és igen ritka esetekben halálos szövődményekkel is járhat.

Mekkora a vérrögképződés kockázata a kombinált hormonális fogamzásgátlók esetében?

Minden ilyen készítmény kismértékben növeli a vérrögképződés kockázatát, melynek kockázata a szedés első évében a legnagyobb (ha korábban sosem szedett hormonális fogamzásgátlót, illetve 4 hétre vagy annál hosszabb időtartamra abbahagyta annak szedését). A vérrögképződés kockázata akkor is nagyobb, ha Önnél eleve emelkedett a kockázat (lásd a tájékoztató végén található kérdéseket).

A fogamzásgátlók alkalmazásával kapcsolatos vérrögképződés kockázata a szedés első éve után csökken, de magasabb marad annál, mint amikor valaki egyáltalán nem szed kombinált hormonális fogamzásgátlót. A kockázat a szedés abbahagyása után néhány hónappal visszatér a normális szintre.

Hány hölgy esetében alakul ki vérrög?

10.000 fogamzásgátlót nem szedő egészséges nő közül évente körülbelül 2-nél alakul ki vérrög. Ezzel szemben 10.000 olyan egészséges (egyéb kockázattal nem rendelkező) nő közül, aki kombinált fogamzásgátlót szed, összetevőtől függően 7-12-nél alakul ki thrombozis. Ennek kockázata az etinilösztradiol mellett levonorgesztrelt, noretiszteront vagy norgesztimátot tartalamazó fogamzásgátlók esetében a legalacsonyabb.

Milyen egyéb tényezők növelhetik a vérrögképződés kockázatát?

  • Ön 35 év feletti
  • Ön jelentősen túlsúlyos
  • testvérénél vagy szülőjénél viszonylag fiatalon (pl. 50 éves kor alatt) kialakult vérrög (ez genetikai hajlamra utalhat, ennek vizsgálati lehetőségéről lásd alább)
  • olyan alapbetegsége van, mely növeli a thrombozis kockázatát
  • nagyobb műtéten esik át
  • Ön dohányzik
  • ha Önnél a fenti tényezők közül több is fennáll

Mik a genetikai hajlam vizsgálati lehetőségei?

A thrombozisra hajlamosító genetikai eltérések közül már számos mutáció ismert és vizsgálható is. Ilyenek a Leiden mutáció, a II. faktor (protrombin) mutációi, MTHFR mutáció, stb. Ezek a vizsgálatok (akár kedvezményes csomagokban is) elvégeztethetők különböző magán laborszolgáltatónál, többek között a Synlab csoport laboratóriumaiban. A vizsgálatot életünk során csak egyszer kell elvégeztetni, hiszen veleszületett genetikai mutációkról van szó, amik már nem változnak (és ezért nem is kezelhetők) életünk során.

Mire kell odafigyelnem, mi utalhat esetleges thrombozis kialakulására?

Fontos, hogy odafigyeljen a vérrögképződés tüneteire, különösen, ha éppen műtéten esett át, hosszabb ideig feküdt (például sérülés vagy betegség következtében) vagy hosszú utazáson vett részt. Azonnal forduljon orvoshoz, ha a következő tünetek bármelyikét észleli:

  • a lábakban jelentkező erős fájdalom vagy duzzanat, amely nyomásérzékenységgel, melegséggel vagy a bőr színének elváltozásával jár
  • hirtelen jelentkező megmagyarázhatatlan légszomj vagy szapora légzés, erős mellkasi fájdalom, amely légvétel esetén fokozódik, hátba, az állkapocsba, a torokba vagy a karba sugárzik, hirtelen fellépő köhögési roham (különösen ha vér felköhögésével jár)
  • fulladásérzés, egyéb okkal nem magyarázható verejtékezés, hányás, szédülés
  • az arc, a kar vagy a láb gyengesége vagy zsibbadása, különösen az egyik testfélen, beszédzavar, hirtelen jelentkező zavartság, látásvesztés, homályos látás, szokásosnál rosszabb, erős fejfájás

Kockázatfelmérési kérdések

A fentiek alapján a fogamzásgátló felírása csak a thrombozishajlam kockázatfelmérése után javasolt. Kérjük olvassa végig az alábbi kérdéseket, és amennyiben valamelyikre igennel válaszolt, jelezze a személyes találkozón fogamzásgátlási szándéka esetén.

TILOS fogamzásgátlót szednem, ha az alábbiak közül bármely kérdésre igen a válasz:

  • jelenlegi vagy kórtörténetében szereplő thromboemboliás eseménye (pl. mélyvénás thrombozis, tüdőembolia, szívroham, stroke, TIA, angina pectoris)?
  • ismert véralvadási zavara?
  • migrain aurával az előzményekben?
  • érszövődményekkel társult cukorbetegsége?
  • nagyon magas vérnyomása (pl. 160 Hgmm feletti systolés vagy 100 Hgmm feletti diastolés értéke)?
  • nagyon magas vérzsírértéke (pl. triglicerid >5,65 mmol/l)
  • várható-e nagy sebészeti műtét vagy elhúzódó ágyhoz kötöttség? (Ez esetben javasolt egyéb nem hormonális fogamzásgátlás bevezetése a tervezett beavatkozást megelőző legalább 4. héttől kezdődően a teljes járóképesség visszaállása utáni 2 hétig tartó időszakra, valamint a műtétre és az azt követő időszakra LMWH therápia beállítása.)

Fokozottabb a kockázat ha az alábbi kérdések közül egyre igen a válasz. Nem javasolt kombinált hormonális fogamzásgátlás, ha két kérdésre is igennel válaszol.

  • Testtömegindexe (BMI) nagyobb, mint 30 kg/m2 ?
  • 35 évnél idősebb?
  • Dohányzik?
  • Jelenleg magas-e a vérnyomása, pl. vannak-e 140-159 Hgmm systolés vagy 90-99 Hgmm diastolés értékei?
  • Volt-e valamelyik közeli rokonának thromboemboliás eseménye (lásd fentebb) fiatalabb korában (50 éves kora előtt)?
  • Volt-e Önnek vagy közvetlen családtagjának magas vérzsírszintje?
  • Vannak-e migrénes panaszai?
  • Van-e szív- és érrendszeri zavara, mint pl. pitvarfibrilláció, ritmuszavar, koszorúér-betegség, szívbillentyű-betegség?
  • Van-e cukorbetegsége?
  • Szült-e az utóbbi hetekben?
  • Tervez-e hosszabb repülőutat (ami több, mint 4 óra), vagy 4 óránál többet utazik-e naponta?
  • Van-e bármilyen egyéb egészségügyi problémája, amely növelheti a thrombozis kockázatát (pl. visszeresség, daganat, szisztémás lupusz eritematózus, sarlósejtes vérszegénység, Crohn-betegség, fekélyes vastagbélgyulladás, hemolitikus urémiás syndroma)?
  • Szed-e bármilyen olyan gyógyszert, amely növelheti a kockázatot (pl. kortikoszteroidok, neuroleptikumok, antipszichotikumok, antidepresszánsok, kemoterápiás szerek, stb.)?

Amennyiben fenti kérdésekre a fogamzásgátló szedésének idejében nemleges volt a válasz, de időközben abban változást állt be, kérem jelezze, hogy a további teendőket, alternatív fogamzásgátlási lehetőségeket átbeszélhessük.